Dolaşım Yetmezliklerine Bağlı Yaraların Bakımı ve Onarımı


Özellikle bacaklarda atardamar ve toplardamar yetmezliklerine bağlı açık yaralar gelişebilmektedir. Bu yaraların ayırıcı tanılarının yapılarak doğru tedavilerinin yapılabilmesi önemlidir.

Damar hastalıklarına ikincil yaralarda altta yatan sebebin ortadan kaldırılması öncelikli tedavi olmalıdır. Sebep ortadan kaldırılmadan yara bakımı ile iyileşme sağlanması pek çok zaman başarısız olmaktadır.

Doğru tanının konulabilmesi için bu hastalara mutlaka renkli (doppler) USG ile değerlendirme yapılması gereklidir.

Atardamar hastalıklarında tıkanmaya bağlı olarak etkilenen bölgeye yeterli kan ulaşamamaktadır. Hastalar ayaklarında soğukluk ve aktivite esnasında bacaklarda ağrı ve yanma hissinden şikayet ederler. Tedavide öncelik damardaki tıkanıklığı açacak anjiyografik yöntemler olabileceği gibi açık bypass cerrahisi de olabilir. Toplardamar hastalıklarında ise öncelikli sorun kanın devridaim yaparak vücuda geri dönememesine bağlı bacaklarda birikmesidir. Burada bacaklarda şişlik ağrı olması ön plandadır. Yetersizliği olan toplardamarlara yönelik tıkama veya damarların alınması işlemleri yapılabileceği gibi hastalara bası uygulayan çoraplar giydirilerek de sorun kontrol altına alınabilir.

Damar hastalığının tedavisi yapıldıktan sonra yara bakım prensipleri ile açık yaraların kapatılması mümkün olacaktır.
Prof.Dr. Halil İbrahim Canter
Prof.Dr. Halil İbrahim Canter
Halil İbrahim Canter, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden 1996 yılında mezun olmuş, aynı üniversitenin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümünde 2003 yılında uzmanlık eğitimini, 2008 yılında İleri Plastik Cerrahi doktora programını tamamlamıştır. 2006-2007 yıllarında ABD’de Klinik fellow olarak Kraniofasiyal cerrahi alanında çalışmıştır. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanındaki ihtisası haricinde Ağız Çene ve Yüz Cerrahisi ihtisası ve El Cerrahisi üst ihtisas mevcuttur. 2009 yılında Doçent, 2014 yılında Profesör unvanlarını almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir