Hipertrofik Skar Nedir, Keloid Nedir?


Düzgün bir yara iyileşmesi için en uygun koşullar sağlanıp her türlü önlem alınsa dahi kişinin bünyesel faktörlerine bağlı (genetik yapısına bağlı) olarak yara iyileşmesi uygunsuz olabilir.

Vücudun bazı bölgeleri daha riskli olmakla birlikte (omuz başı, kulak memesi, göğüs orta kesimi gibi) özellikle yara kenarlarının gergin kapatıldığı hastalarda yara izi belirgin ve çevre yüzeyden daha kabarık olacak şekilde iyileşir. Bu durum tıbben ‘‘Hipertrofik Skar’’ olarak adlandırılır. Yara izinin eni genişlese dahi kendisini çevreleyen dokulara taşmaz. Bu yaralar iyileşme sürecinin yara iyileştikten sonra kesintiye uğramayıp bağ dokusu üretiminin sürmesine bağlı aşırı kollajen üretimine bağlıdır. Yara oluştuğu anda süreç başlar. Genellikle 4-6 hafta sonra yara kabarmaya başlayınca hasta tarafından fark edilerek hekime başvurmalarına sebep olur.

Keloid oluşumu ise daha karmaşık bir süreçtir. Keloid tamamen normal iyileşmiş bir yara izinde iyileşmeyi takip eden 6 ay 1 sene sonra, yeniden kaşıntı ve ağrı ile birlikte bağ dokusu (kollajen) üretimi yeniden başlar. Ancak keloid hastalarındaki klinik tablo çok daha ciddidir ve oluşan nedbe dokusu yara sınırları içinde kalmayıp bir kanser gibi çevreye doğru yayılır. Kanserden tek farkı kanser dokusunda artış gösteren hücre sayısı yerine keloid dokuda bağ dokusu artışı olur.

Tedavilerinde farklı yöntemler olsa da tedavi süreci mutlaka Plastik Cerrahi Uzmanı gözetiminde yapılmalı, mümkün olabildiğince cerrahi tedavi son çare olmalıdır.
Prof.Dr. Halil İbrahim Canter
Prof.Dr. Halil İbrahim Canter
Halil İbrahim Canter, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden 1996 yılında mezun olmuş, aynı üniversitenin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümünde 2003 yılında uzmanlık eğitimini, 2008 yılında İleri Plastik Cerrahi doktora programını tamamlamıştır. 2006-2007 yıllarında ABD’de Klinik fellow olarak Kraniofasiyal cerrahi alanında çalışmıştır. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanındaki ihtisası haricinde Ağız Çene ve Yüz Cerrahisi ihtisası ve El Cerrahisi üst ihtisas mevcuttur. 2009 yılında Doçent, 2014 yılında Profesör unvanlarını almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir