Kronik Yaraların Tedavisi Nasıl Yapılmalı?


Deri bütünlüğünün bozularak yara oluşumunu takiben vücut yarayı iyileştirmek için bir dizi mekanizmayı aktifleştirir. Yara iyileşme mekanizmalarında oluşan sorunlara ikincil yaraların iyileşemeyip, uzun süre açık kalması ise Kronik Yara olarak adlandırılır.

Kronik yara oluşmasında pek çok farklı etken rol oynayabilir. Hastanın genel durumundaki bozukluk (çoklu organ yetmezliği, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi), ileri derecede beslenme bozukluğunun olması, damar ve sinir sistemini etkileyen geç dönem şeker hastalığı, damar hastalıkları, yaranın enfekte olması, hastanın kemoterapi veya radyoterapi alıyor olması bu faktörlerden bazılarıdır.

Kronik yaraların tedavisinde en önemli nokta altta yatan nedenin belirlenmesi ve nedene yönelik tedavinin yara bakımı ile beraber yapılıyor olmasıdır. Bugün için yaranın iyileşmesini hızlandıran, enfeksiyon ile daha etkin baş edebilmemize yardımcı, yaranın akıntısını emip içinde hapseden çok çeşitli yara kapama malzemeleri mevcuttur. Ayrıca yara iyileşmesinde rol alan büyüme faktörlerinin dışarıdan yaraya uygulanması, kök hücreleri içeren hücre kokteyllerini kullanıldığı hücresel tedaviler ve negatif basınçlı yara kapama yöntemi geliştirilmiştir. Ancak tüm bu gelişmeler ancak doğru teşhis ve doğru tedavi seçeneklerinin uygun kombinasyonlarının kullanımı ile yara iyileşmesine katkı sağlayacaktır. Bu sebeple kapanmayan yaraların tedavisinin deneme yanılma yoluyla değil konunun uzmanı bir hekimin gözetiminde yapılması gerektiği unutulmamalıdır.
Prof.Dr. Halil İbrahim Canter
Prof.Dr. Halil İbrahim Canter
Halil İbrahim Canter, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden 1996 yılında mezun olmuş, aynı üniversitenin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümünde 2003 yılında uzmanlık eğitimini, 2008 yılında İleri Plastik Cerrahi doktora programını tamamlamıştır. 2006-2007 yıllarında ABD’de Klinik fellow olarak Kraniofasiyal cerrahi alanında çalışmıştır. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanındaki ihtisası haricinde Ağız Çene ve Yüz Cerrahisi ihtisası ve El Cerrahisi üst ihtisas mevcuttur. 2009 yılında Doçent, 2014 yılında Profesör unvanlarını almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir